Kurs operatora koparki
Ośrodek Doskonalenia Kadr ODEKA SIMP realizuje różnorodne kursy zawodowe, w tym kursy na koparki, koparko-ładowarki oraz ładowarki. Dzięki kompleksowej ofercie masz pewność, że znajdziesz szkolenie najlepiej odpowiadające twoim potrzebom.
W ofercie znajdują się między innymi:
Ponadto, oferujemy też kurs na ładowarkę jednonaczyniową klasy III o masie własnej do 20 ton z łyżką do nabierania, na ładowarkę jednonaczyniową klasy I, której masa własna przekracza 25 ton z łyżką do nabierania (równoznaczne z uprawnieniami na spycharkę w kat. III – o mocy silnika do 110 KW), na walce drogowe, maszyny do produkcji betonu, remontery nawierzchni drogowych, maszyny do rozkładania mieszanek mineralno-asfaltowych, pilarki mechaniczne do ścinki drzew, przecinarki drogowe spalinowe bezklasowe, nośniki osprzętów (z wyłączeniem wózków widłowych podnośnikowych), kafary, frezarki, a także instruktaże z obsługi rusztowań.
Aby zapisać się na kurs na koparko-ładowarkę, koparkę czy ładowarkę wystarczy mieć 18 lat, minimum podstawowe wykształcenie oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych (brak badań lekarskich). Wymogi nie są więc skomplikowane i wiele osób może przystąpić do kursu. Dzięki temu szkolenia na koparkę są atrakcyjną ofertą dla potencjalnych operatorów niezależnie od wieku, płci czy obecnego zajęcia.
W pracy operatora koparki najbardziej liczą się umiejętność skupienia, dokładność oraz precyzja. Dobrze sprawdzają się też osoby, które potrafią sobie radzić w stresujących sytuacjach.
Kurs na koparkę jest adresowany zarówno do osób początkujących, które chcą zmienić branżę, a także do doświadczonych pracowników, którzy chcą poszerzyć uprawnienia i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Często pracodawcy wysyłają nowych pracowników na kurs, aby odpowiednio przygotować ich do pełnienia obowiązków.
Masz pytania lub chcesz zapisać się na szkolenie? Zapraszamy do kontaktu.
Przejdź na podstronę i skorzystaj z formularza zapisu na szkolenia.
Cena szkolenia na koparkę jest uzależniona od wybranych uprawnień. Każdy kurs składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Czas trwania i pory zajęć mogą zostać dostosowane do potrzeb kursanta i odbywać się w weekendy, w trybie całodziennym lub popołudniowym.
Kursy prowadzone są w przyjaznej atmosferze sprzyjającej zdobywaniu wiedzy. Każdy może bez stresu zapoznać się z materiałem, dopytać o wątpliwości i spokojnie przygotować się do testu.
Pierwszą częścią kursu na koparkę są zajęcia teoretyczne, w czasie których uczestnik kursu poznaje techniczne aspekty pracy w zawodzie oraz przepisy prawne. Dzięki temu przyszły operator zna budowę sprzętu oraz zasady jego eksploatacji, podstawy mechaniki, hydrauliki oraz elektrotechniki, a także przepisy BHP. Wiedza zdobyta podczas szkolenia na koparkę zdecydowanie ułatwia późniejszą pracę.
Nauka nie kończy się na kursach. Aby każdy uczestnik mógł się właściwie przygotować do egzaminu, otrzymuje również teczkę z materiałami szkoleniowymi oraz pytaniami na egzamin wraz z odpowiedziami, a także dostęp do filmów szkoleniowych. Pozwala to realizować zajęcia teoretyczne w domu. W trybie hybrydowym teoretyczna część kursu może być realizowana zdalnie.
Po części teoretycznej następuje część praktyczna, w czasie której kandydat poznaje środowisko pracy oraz pojazd. Doświadczeni instruktorzy cierpliwie i krok po kroku omawiają i pokazuję pracę operatora koparki, zwracając uwagę na najpowszechniejsze błędy, bezpieczeństwo i przydatne umiejętności. Kurs na koparkę realizowany jest z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu wysokiej jakości, aby uczestnik był przygotowany do pracy z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań.
Cały kurs jest przeprowadzony tak, aby jak najlepiej przygotować kandydata do egzaminu WIT (dawniej Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego). Dzięki doświadczeniu w prowadzeniu kursów wiemy, jak uczyć tak, aby kursanci łatwo przyswajali wiedzę.
Egzamin – podobnie jak kurs na koparkę – składa się z części praktycznej i teoretycznej. Najpierw należy odpowiedzieć na pytania dotyczące urządzenia przy maszynie- lista pytań w materiałach szkoleniowych – dotyczą one obsługi sprzętu i bezpieczeństwa pracy. Następnie odbywa się część praktyczna, w czasie której egzaminator ocenia umiejętności kandydata w zakresie obsługi koparki. Po części praktycznej, odbywa się część teoretyczna – z puli pytań otrzymuje się 20 pytań i na 15 trzeba odpowiedzieć poprawnie- Na napisanie testu jest 30 minut.
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymasz świadectwo potwierdzające posiadanie odpowiednich uprawnień do obsługi maszyn oraz plakietkę z uprawnieniami- czas oczekiwania na uprawnienia to 30 dni- lecz zwykle otrzymujemy je z Warszawskiego Instytutu Technologicznego w ciągu 2 -3 tygodni. Dzięki temu możesz podjąć dobrze płatną i stabilną w wielu branżach.
Wybierając miejsce szkolenia na koparkę, warto postawić na ośrodek zapewniający profesjonalne przygotowanie zarówno początkującym, jak i doświadczonym operatorom. Aby nauka była efektywna, należy wybrać doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę instruktorską, która właściwie przygotuje do egzaminu. Tak właśnie jest na kursach realizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Kadr ODK SIMP. Co więcej, nasz ośrodek charakteryzuje się wysokim poziomem zdawalności egzaminów. Przygotowujemy kandydatów tak, aby zdobyta w czasie szkolenia wiedza oraz nabyte umiejętności praktyczne przełożyły się na późniejszą pracę.
Szkolenia odbywają się w siedzibie ODK SIMP przy ul. Toruńskiej 286, ale możliwa jest też organizacja zajęć w firmach, które zamawiają kursy na koparki. Bydgoszcz jest miastem, gdzie robimy wszystko dla komfortu kursantów, aby mogli oni jak najlepiej przygotować się do egzaminu.
Kurs na koparkę to nie tylko przygotowanie do egzaminu, ale też sposób na zdobycie wiedzy przydatnej w późniejszej pracy. Po szkoleniu będziesz potrafił wykonać podstawowe prace serwisowe – dowiesz się, na czym polega odpowietrzanie układu hamulcowego albo jak wymienić przewód wysokiego ciśnienia. W czasie kursu zapoznasz się z tymi zagadnieniami egzaminacyjnymi, które później przydadzą ci się w codziennej pracy.
Oczywiście, pytania testowe o przenoszenie napędu na układy robocze, cykle pracy koparki czy różnice między prądnicą, a alternatorem również nie sprawią ci problemu. Z wszystkimi zagadnieniami wymaganymi na egzaminie zapoznasz się w czasie kursu. Na egzaminie żadne pytanie cię nie zaskoczy!
Co zyskujesz po ukończeniu szkolenia?
Praktyczne umiejętności
Nauczysz się bezpiecznego i efektywnego operowania koparki, co jest kluczowe w pracy.
Certyfikat uznawany na rynku pracy
Każdy kurs operatora koparki kończy się możliwością zdobycia certyfikatu potwierdzającego zdobytą wiedzę.
Pewność siebie
Dzięki solidnemu przygotowaniu będziesz mógł pewnie wykonywać swoje obowiązki na nowym stanowisku.
Posiadając uprawnienia na koparkę możesz aplikować do różnego rodzaju firm i przedsiębiorstw, które wykonują roboty ogólnobudowlane oraz prace drogowe lub działają w branży górniczej oraz w wielu innych dziedzinach przemysłu oraz budownictwa.
Koparki należą do maszyn wykorzystywanych najczęściej w budownictwie i przemyśle. Jest tak, gdyż zarówno koparkoładowarki klasy I (powyżej 25 ton) oraz klasy III (do 25 ton) mają szeroki zakres zastosowań przy różnego rodzaju pracach. Dwa niezależne układy robocze – koparkowy i ładowarkowy – pozwalają wykorzystywać je zarówno podczas wykopów, jak i rozładunku i załadunku materiałów. Co więcej, możliwe jest zamontowanie na konstrukcji dodatkowego osprzętu roboczego do zgarniania, zamiatania, frezowania, wiercenia, zgniatania czy koszenia.
Osoba posiadająca uprawnienia na koparkę wyraźnie zwiększa swoje notowania na rynku pracy. Operator koparki nie będzie musiał długo szukać. Co ważne, jest to stabilne zatrudnienie, ponieważ zapotrzebowanie na osoby z uprawnieniami jest bardzo duże. Zainteresowane zatrudnieniem są zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne, a pracy można szukać w praktycznie wszystkich regionach Polski oraz w innych krajach. Na pewno nie pożałujesz decyzji o kursie i wyrobieniu uprawnień.
Choć operator koparki pracuje na placu budowy wśród innych pojazdów, to jest to praca bezpieczna, jeśli przestrzega się zasad. Przepisy szczegółowo określają, co wolno robić w czasie pracy, a co jest zabronione. Nie możesz na przykład czyścić lub odtłuszczać poszczególnych elementów za pomocą rozpuszczalników lub benzyny, których opary mogą z powietrzem tworzyć mieszaniny gazów palnych lub wybuchowych ani dokonywać zmian lub napraw, gdy sprzęt jest w ruchu. Obsługa maszyny odbywa się tylko przy wykorzystaniu urządzeń zabezpieczających lub sygnalizacyjnych.
Czasami zdarza się, że w rejonie prac przemieszczają się kierowcy. Zawsze jednak, kiedy roboty są prowadzone na poboczu, skarpie lub w rowie, prędkość przemieszczających się pojazdów jest ograniczana. Szczególnym rodzajem robót są prace prowadzone w pasie drogowym. Odbywają się one przy częściowo lub całkowicie zamkniętym ruchu.
Jeśli na terenie prac występują instalacje wodne, elektryczne lub kanalizacyjne, należy ustalić wszystko z zarządcą infrastruktury. Na pewno nie możesz korzystać z koparki na gruntach gliniastych podczas ulewnego deszczu. Musisz także zachować szczególną ostrożność podczas pracy na terenie pochyłym. Pamiętaj też, że przebywanie osób postronnych w pobliżu pracującej maszyny jest zabronione.
Kontakt
Inwestuj w swoją przyszłość już dziś!
Wybierając nasze szkolenia operatorów koparek, inwestujesz w pewną i dobrze płatną przyszłość. Zapewniamy nowoczesne i bezpieczne warunki nauki, uznawane w kraju i za granicą certyfikaty, elastyczność w dopasowaniu kursu do Twoich potrzeb oraz intensywne szkolenie praktyczne na sprzęcie ciężkim. Dzięki temu nasi absolwenci są świetnie przygotowani do pracy jako operatorzy koparek w różnych branżach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu: